Statystyki

Licznik odwiedzin strony

stat4u


licznik

Licznik





Józef Homecki (1884 - 1976)



Urodził się 2 października 1884 r. w Nowym Sączu. Po ukończeniu szkoły miejskiej, rozpoczął naukę introligatorstwa w 1900 roku w zakładzie rzemieślniczym E. Koelnera.
Po pomyślnym zdaniu egzaminu czeladniczego w 1904 r. pracował jeszcze przez 10 lat w tym małym zakładzie, wykonującym zlecenia dla bibliotek i prywatnych klientów.

Dla uzupełnienia umiejętności zawodowych, jak to było w tradycji rzemieślników, udaje się do Krakowa i tam uczęszcza na kurs specjalistyczny Paula Adama. Dodatkowo uczy się w warsztatach Muzeum Rzemiosła, na specjalnie zorganizowanym kursie, którym kierował Bonawa Lenaris, ozdabiania pozłacaniem, ręcznego i przy pomocy tłoczenia opraw książek i innych wyrobów tego rzemiosła. Wkrótce po tym wyjeżdża do Wiednia aby zapoznać się z pracą tamtejszych zakładów swej specjalności i pogłębić jeszcze znajomość zawodu.

Pierwszą wojnę światową przeżył na froncie w stopniu podoficera. Po jej zakończeniu wrócił do dawnej firmy, aby dalej pracować w umiłowanym zawodzie.

W 1926 r. zawiera związek małżeński z krewną swojego pracodawcy i przejmuje od ponad 100 lat istniejący zakład introligatorski swego mistrza. Powiększa jego działalność, przenosząc go w 1928 r. do nowego pomieszczenia przy ul. Jagiellońskiej, w którym to uruchamia dodatkowo sprzedaż wyrobów papierniczych i przyborów piśmiennych. W r. 1923 składa w Izbie Rzemieślniczej egzamin mistrzowski.

Odtąd mimo troski i wysiłku pracy dla własnej firmy, cieszącej się wzorową opinią, zaczyna brać czynny udział w pracach Cechu Rzemiosł, by potem przez wiele lat piastować zaszczytną godność Starszego Cechu. Był też przewodniczącym wielu miejscowych organizacji a od 1918 r. prawie nieprzerwanie radnym miejskim.

Swój charakter i postawę patriotyczną okazał w ciężkich latach wojennych i powojennych. Jako przewodniczący bractwa cechowego a także współpracownik, aktywny członek PCK, troszczył się o interesy rzemieślników i społeczeństwa, prowadząc tą działalność spokojnie bez rozgłosu ale skutecznie. Jego partnerzy wiedzieli, że można na nim w każdej sytuacji polegać, że tak wiele zawdzięczają jego opanowaniu i bezinteresowności. Był zawsze dobrym przykładem i wzorem.

W r. 1945 został mianowany komisarycznym kierownikiem prywatnego rzemiosła i handlu a potem przez wiele lat był Prezesem Powiatowego Zrzeszenia Prywatnego Handlu i Usług. Pracował nadal w kierownictwie Cechu i jego komisji socjalnej. Był też jednym ze współ-założycieli Stronnictwa Demokratycznego w Nowym Sączu. Znowu też przez okres kilku kadencji był radnym Miejskiej Rady Narodowej.

Był za swą działalność odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, Złotą Odznaką Naczelnej Rady Zrzeszeń Prywatnego Handlu i Usług i wieloma odznaczeniami i wyróżnieniami regionalnymi.

Zmarł dnia 3 września 1976 r. Pozostał w pamięci nowosądeczan jako oddany przyjaciel i kolega. Człowiek wielkiego serca i umysłu.

Opracował: Marian J. Nowak.
Tekst pochodzi z tomu XIX "Rocznika Sądeckiego".

Józef Homecki był współzałożycielem Oddziału, przewodniczącym Sekcji Ochrony Zabytków Oddziału PTH i członkiem Zarządu Oddziału w latach 1955-1963 oraz członkiem Komisji Rewizyjnej Oddziału w kadencji 1962-1963

Kalendarzyk

Kalendarzyk









Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Nowym Sączu