Statystyki

Licznik odwiedzin strony

stat4u


licznik

Licznik





W pracy mgra Edwarda Smajdora pt

W pracy mgra Edwarda Smajdora pt. „Wierni Ojczyźnie" Szkice z dziejów walki nauczycieli w województwie nowosądeckim z okupantem hitlerowskim 1939—45" czytamy o nim:

„Ofiarą Ťfolksdojczówť z Chełmca padł prof. Liceum Pedagogicznego w Starym Sączu Franciszek Grodkowski (1897 r.) pseudonim „Gród". Od października 1939 r. jako członek ZWZ bvl na terenie Chełmca, gdzie mieszKai i w Nowym Sączu Kolporterem pisma konspiracyjnego „Polska Żyje". Prowadził też tajne nauczanie, ucząc historii i geografii Polski. 14 lutego 1942 r. aresztowany przez gestapo, przebywał w więzieniu w No *-vm Sączu i Tarnowie, a następnie w obozach koncentracyjnych Oświęcim — jako nr 27120, Buchenwald — jako numer 62396, Sachsenhausen i Oranien-burg, gdzie doczekał chwili wyzwolenia... (30 kwietnia 1945 r. — przypis

A.S.)-

„Podczas pobytu w obozach był świadkiem martyrologii wielu współ­więźniów, w tym także Sądeczan. Na tej m.in. podstawie opracował i wydał w VI tomie „Rocznika Sądeckiego z r. 1965 pierwszą znakomitą pracę pt. (•Okupacja hitlerowska w Nowym Sączu i w Sądeczyźnie w latach 1939-1945ť" (w maszynopisie s. 119-120).

Powrócił do kraju 20 czerwca 1945 r. i po rekonwalescencji podjął pracę pedagogiczną w Nowym Sączu, ucząc w swej macierzystej szkole, I Gimn. i Lic. im. J. Długosza od l września 1945 r., okresowo także w Liceum dla Pracujących i Technikum Kolejowym Ministerstwa Komunikacji. Na podst. zdanego przed wojną egzaminu naukwego uzyskał na UJ dyplom magistra filozofii — nr 577/52.

Prof. F. Grodkowski był nauczycielem wymagającym, nieraz surowym, ale sprawiedliwym. Uznany przez młodzież za dziwaka nad dziwakami i oryginała w dawnym stylu, ze stoickim spokojem i filozoficznym uśmie­chem przyjmował różne figle, które mu płatali jego wychowankowie, kwitując je mnóstwem kapitalnych epitetów, porzekadeł, przysłów oraz sentencji (m.in. łacińskich i góralskich), które przeszły do legendy w „Długoszowej Rodzinie", zwanej inaczej „kochaną pierwszą budą"..

Obok pracy pedagogicznej rozwijał on w środowisku nowosądeckim intensywną działalność społeczną. Dnia 3 czerwca 1947 r. został członkiem Koła Miejskiego Związku Bojowników o Wolność i Demokrację w N. Sączu, w którym przez wiele lat pełnił funkcję przewodniczącego Komisji Histo­rycznej, wygłaszał prelekcje i odbywał spotkania z młodzieżą, brał również czynny udział w pracach Okręgowej Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich w Krakowie.

Był członkiem Oddziału Polskiego Towarzystwa historycznego w N. Są­czu, uważał za swój obowiązek obywatelski zebranie i opracowanie materia­łów obrazujących zbrodniczą działalność Niemców w ziemi sądeckiej w latach 1939-1945, o czym była wzmianka powyżej. Był także aktywny w

pracach Kółka Młodzieżowego Oddziału Polskiego Towarzystwa Miłośni­ków Astronomii, którego prezesem był prof. Feliks R a p f.

W uznaniu długoletniej pracy pedagogicznej, którą zakończył w r. 1970, odznaczony został Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem Komisji Edukacji Narodowej i honorowym tytułem „Zasłużony Nauczyciel PRL", jak również Złotą Odznaką ZNP i Złotą Odznaką Zasłużonego dla rozwoju Sądeczyzny.

Prof. F. Grodkowski zmarł dnia 8 czerwca 1985 r. Obrzęd żałobny odbył się dnia 11 czerwca o godz. 15.30. Egzekwie żałobne przy trumnie w kaplicy cmentarnej odprawił ks. bp mgr Józef Gucwa (b. katecheta I Gimnazjum i Liceum), on także wygłosił kazanie. Koncelebrowaną mszę św. żałobną odprawili w kościółku św. Heleny: proboszcz ks. mgr Jan Pancerz i wychowankowie śp. Profesora ks. mgr Roman Fraczek i ks. mgr Zbigniew Adamek.

W pogrzebie udział wzięli: wdowa Stanisława — emer. nauczycielka, synowie Adam i Zbigniew oraz rodzina, przyjaciele i koledzy zmarłego, liczna grupa b. wychowanków, delegacja ZM ZBoWiD ze sztandarem, poczet sztandarowy, dyrektorzy, nauczyciele i młodzież I Liceum Ogólno­kształcącego im. J. Długosza, która utworzyła szpaler od kościoła do grobowca, oraz mieszkańcy dzielnicy Helena. Nad trumną przemówił mgr Antoni Sitek, żegnając Zmarłego imieniem I Liceum, Związku Nauczyciel­stwa Polskiego, ZBoWiD, PTH i działaczy kultury. Płytę grobowca pokryły wieńce i wiązanki kwiatów.

S*                                                               Aniom

 

Kalendarzyk

Kalendarzyk









Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Nowym Sączu