Statystyki

Licznik odwiedzin strony

stat4u


licznik

Licznik





mgr Alfred Benisz


Urodził się w dn. 19 sierpnia 1905 r. w Nowym Sączu. Po ukończeniu czterech klas szkoły powszechnej i następnie 8 klasowego II Gimnazjum w Nowym Sączu, egzamin dojrzałości złożył w czerwcu 1924 r. Zaraz po tym zapisał się na Wydział Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, który ukończył jesienią 1923 r.
W roku 1929 zdecydował się podjąć służbę w sądownictwie, której kolejne etapy to: od 23 XI 1929 do 13 XI 1933 aplikantura, po której nastąpił egzamin sędziowski przed komisją przy Sądzie Apelacyjnym w Krakowie a w okresie od 14 listopada 1933 do 14 listopada 1937 roku assesura w Sądach Grodzkich w Grybowie i w Nowym Sączu. Po mianowaniu na Sędziego Grodzkiego praca w sadach w Milówce, Nowym Sączu do l września 1939 r. Po tym nastąpił trudny okres okupacyjny pracy w sądownictwie cywilnym w Nowym Sączu. Wyzwolenie Nowego Sącza to obowiązki w sądownictwie specjalnym karania zbrodniarzy hitlerowskich i kolaborantów i badania ogromu na tym terenie, terroru okupanta. W wyniku wysokiej oceny pracy zawodowej dekretem Ministerstwa Sprawiedliwości z 28 lipca 1955 r. przeniesiony zostaje na stanowisko Wiceprezesa Sądu Powiatowego w Nowym Sączu, które pełni do 31 grudnia 1971 r. odchodząc na emeryturę, po której jeszcze przez kilka lat zajmuje się radcostwem prawnym w Spółdzielni Mleczarskiej w Nowym Sączu. Lata te cechowała pracowitość, wysoka fachowość i godnie pojęty status pracownika wymiaru, sprawiedliwości.
Od powstania Oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego do końca 1979 r. aktywnie uczestniczył jako Wiceprezes zarządu, odpowiadając za rozwój i stronę materialną placówki. Prowadził badania nad martyrologią Sądecczyzny w okresie okupacji a wyniki, badań prezentował na wygłaszanych odczytach. Brał czynny udział w pracach Klubu Ziemi Sądeckiej i Towarzystwa Ochrony Pomników Walk i Męczeństwa.
Odznaczony był Złotym i Srebrnym Krzyżem Zasługi.
Pozostawił wśród sądeczan pamięć człowieka godnego, pełnego szacunku, prawego patrioty i obywatela.
Tekst pochodzi z tomu XIX "Rocznika Sądeckiego"

Mgr Alfred Benisz był wiceprezesem O PTH w kolejnych Zarządach Oddziału w latach 1957-1977 i przewodniczącym Komisji Rewizyjnej Oddziału w kadencji 1977-1980 i pracował w Komitecie Redakcyjnym "Rocznika Sądeckiego" od tomu VI do XVI.
Kalendarzyk

Kalendarzyk









Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Nowym Sączu