Statystyki

Licznik odwiedzin strony

stat4u


licznik

Licznik

Bractwo Rycerskie Kasztelanii Sandeckiej

Bractwo działa przy Gimnazjum nr 1 i przyjęło nazwę "Bractwa Rycerskiego Kasztelanii Sandeckiej". Bractwo nie jest oficjalnym bractwem Gimnazjum nr 1, mimo że na razie wszyscy jego członkowie uczęszczają do gimnazjum. Wszystko zaczęło się od tego, że około 2005 roku pan Marek Lebdowicz - nasz nauczyciel plastyki przyniósł na lekcję drewniany miecz. Z początku mało kogo to zainteresowało, ponieważ wcześniej na lekcjach plastyki gościły nawet bębny afrykańskie, piszczałki, drewienka do rozpalania ognia itp... Jednak parę osób poprosiło nauczyciela, aby zaczął prowadzić zajęcia z walki mieczem. Z czasem nasze zajęcia zostały oficjalnie zalegalizowane u dyrekcji i dostaliśmy starą piwnicę na siedzibę bractwa. Teraz najwięcej czasu zajmuje renowacja tego pomieszczenia. Obecnie większość z nas przygotowuje się do próby na nowicjusza.
O regule, hierarchii i zwyczajach w bractwie
Herbem bractwa jest baszta w pionie dzielona czerwono-żółta na tle żółtym i czerwonym. Siedziba znajduje się przy ZSO nr 1 im. Jana Długosza w Nowym Sączu przy ul. Długosza 5.Oficjalnie wszyscy członkowie dzielą się na rycerzy, giermków, nowicjuszy i kandydatów. Kandydat to po prostu każdy, kto w miarę regularnie chodzi na zajęcia, ćwiczy walkę mieczem i chce być przyjętym do bractwa.
Aby zostać nowicjuszem trzeba przejść prostą próbę składającą się z pięciu zadań:
-znaleźć i opisać zamek w okolicy;
-znaleźć i opisać rycerza;
-znaleźć przepis na potrawę średniowieczną;
-uszyć sobie lnianą koszulę;
-sprawić sobie nogawice;
Taka próba niedługo odbędzie się w bractwie. Później oczywiście przyjdzie czas na próby na giermka i rycerza.
O zajęciach.
Co tydzień w piątek o godzinie 5:00 odbywają się w bractwie zajęcia. Trwają one od godziny do dwóch. W tym czasie pod opieka nauczyciela ćwiczymy walkę na miecze oraz sprzątamy piwnicę. Wszyscy zainteresowani uczestnictwem w zajęciach powinni skontaktować się z panem Markiem Lebdowiczem z I Gimnazjum.


Galeria fotografii

Kalendarzyk

Kalendarzyk

Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Nowym Sączu