Statystyki

Licznik odwiedzin strony

stat4u


licznik

Licznik
Wykaz obiektów poświęconych żołnierzom ZSRR na terenie Polski


Pobierz wersja cyfrowa: Wykaz obiektów
Projekt zrealizowany w 2018 r.
Szanowni Państwo!

Za zgodą Autora, ze względu na wyczerpany nakład książki "Apel podhalański", a zarazem spore zainteresowanie wydawnictwem, publikujemy to dzieło w wersji elektronicznej.
1 Pułk Strzelców Podhalańskich był jednostką owianą legendą skutecznych bojów podczas wojny polsko-bolszewickiej, niezwykle zasłużoną i ukochaną na Sądecczyźnie w okresie międzywojennym.
W jego szeregach służyło między 1918 a 1939 rokiem wielu mieszkańców Podhala i Sądecczyzny, stąd także niezwykły sentyment dla tej jednostki.
W okresie okupacji niemieckiej odrodził się jaki 1 Pułk Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej, by po zwycięstwie nad najeźdźcą stanowić podstawę do przywrócenia regularnego pułku Wojska Polskiego.
Stało się jednak inaczej...
Pozostała pamięć o "chłopcach, co odeszli", pozostały także dokumenty w domowych szufladach, stare fotografie i przekazy rodzinne.
Czytelników, którzy odnajdą na kartach książki, wśród biogramów żołnierzy 1 psp, kogoś spośród członków swoich rodzin, prosimy o nadsyłanie uzupełnień i sprostowań do biogramów.
Autor przez wiele lat zbierał strzępy dokumentów i relacji, dotarcie do wielu źródeł było niemożliwe, stąd w opisach drogi życiowej żołnierzy 1 psp mogą być nieścisłości.
Życząc owocnej lektury, prosimy o uwagi.

Pobierz wersja cyfrowa: Stanisław Korusiewicz APEL PODHALAŃSKI

Kalendarzyk

Kalendarzyk

Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Nowym Sączu